Świętowaliśmy Europejski Dzień Języków Obcych

Europejski Dzień Języków Obcych to międzynarodowe święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy. Obchodzimy je corocznie od 2001 roku w dniu 26 września.

Ponieważ w tym roku  Europejski Dzień Języków Obcych wypada w niedzielę, celebrowaliśmy to święto w ZSOiMS w Szklarskiej Porębie w piątek oraz w poniedziałek.

Atrakcje przygotowane przez nauczycieli języków obcych w SP nr 5 im. Wlastimila Hofmana  miały na celu przybliżenie uczniom bogactwa i różnorodności języków na naszym kontynencie oraz na świecie, a także zachęcenie naszych młodych Europejczyków do refleksji nad pytaniem: „Dlaczego uczę się języków obcych”. Jedną  z prób odpowiedzi na to pytanie były prace plastyczne autorstwa naszych uczniów. Możemy je oglądać w  Galerii nad Schodami.

Na ekspozycji w szkolnym korytarzu nauczyciele przygotowali  ciekawostki o językach europejskich oraz zabawy językowe. W budynku szkoły rozmieszczone zostały także kody QR, pod którymi kryją się pytania konkursowe dotyczące języków obcych. Poszukiwania odpowiedzi to nie tylko świetna zabawa, ale też poszerzanie wiedzy lingwistycznej. W czasie lekcji języków obcych uczniowie odbyli multimedialną podróż językową przez kraje europejskie dzięki specjalnej aplikacji przygotowanej na ten dzień  przez Radę Europy. Rozmawialiśmy o rodzinach języków, podobieństwach i różnicach. Dzięki aplikacji uczniowie mogli posłuchać podstawowych zwrotów w obcych językach. Ta lekcja była też okazją do wymiany doświadczeń z własnych podróży zagranicznych oraz przemyśleń  związanych z zaletami znajomości języków obcych. Najmłodsi uczniowie bawili się również słuchając utworów muzycznych wykonywanych w różnych językach i odgadując, jaki język słyszą. Bawiliśmy się też quizami sprawdzającymi znajomość popularnych budowli i potraw z różnych krajów.

Mamy nadzieję, że obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych rozbudzą  w naszych uczniach pasję uczenia się języków i poznawania kultury innych krajów.

Joanna Krawietz