Wtorek, 2024-04-23

Imieniny: Ilony, Jerzego

ZAPALMY ZNICZ ADZIE I WLASTIMILOWI W ROCZNICĘ ŚMIERCI

W sobotę 6 marca 2021 r. obchodzimy 53 rocznicę śmierci Ady Hofman i 51 rocznicę śmierci Wlastimila Hofmana. Zachęcamy wszystkich, którzy zachowali Państwa Hofmanów w życzliwej pamięci, do odwiedzenia ich grobu.

Za namową przyjaciela, poety Jana Sztaudyngera Państwo Hofmanowie osiedlili się w Szklarskiej Porębie w 1947 roku. Zamiana gwarnego Krakowa na cichą zaszytą w lesie Wlastimilówkę nie wzbudziła ich entuzjazmu. „Czułem się jak wyjęta z wody ryba” -wspominał Hofman. Z czasem przekonali się do nowego miejsca i pokochali je. Świadczą o tym zanotowane wypowiedzi: „Czas zespolił nas tak silnie z tą kotliną, że dzisiaj nie mogłoby nas stąd ruszyć nawet trzęsienie ziemi. Więcej –Szklarska Poręba przywróciła mi odwagę. To tutaj odzyskałem niezależność i pewność siebie.” „Przyjechaliśmy tutaj nie po to, by spędzić wakacje, to nasza ziemia i dzięki niej odrodziliśmy się. Nawet wojna nas  stąd nie ruszy. Tu pozostaniemy do końca  i tu pozostawimy  swoje kości.”

Po ciężkiej chorobie Ada (Adela) Hofmanowa z domu Goller zmarła 6 marca 1968 r. Wlastimil Hofman zmarł 6 marca 1970 roku o godzinie 6.00 we Wlastimilówce.

Pochowani są na cmentarzu w Szklarskiej Porębie. Na ich wspólnym grobie, w drewnianej kapliczce umieszczono kopię obrazu „Spowiedź”.

W piątek 5 marca 2021 uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Wlastimila Hofmana odwiedzili grób swojego patrona i jego małżonki. Po uprzątnięciu grobu zapalili znicze pamięci i wysłuchali opowieści związanej z obrazem „Spowiedź”.