Wtorek, 2024-04-16

Imieniny: Bernarda, Biruty

Uwiecznij znikającą architekturę -warsztaty klasy 5

W piątek, 11 września, uczniowie klasy 5 wzięli udział w warsztatach plastycznych. Stworzyli makiety domków przysłupowych nazywanych też domami sudeckimi.

Domy przysłupowe występują w regionie od Dolnego Śląska przez północne Czechy, Górne Łużyce, aż po Szwajcarię Saksońską. Charakteryzują się szczególną konstrukcją w której górne kondygnacje opierają się na widocznych z zewnątrz tak zwanych przysłupach, czyli łukowatych podporach otaczających drewniane ściany. W domach tych wyraźnie odznaczała się część gospodarcza wymurowana z kamienia lub cegły. Można je spotkać spacerując po Szklarskiej Porębie.

Serdecznie dziękujemy prowadzącej warsztaty pani Monikce Krakowskiej i pozostałym pracownikom MOKSiAL-u w Szklarskiej Porębie za zorganizowanie tych pożytecznych i ciekawych zajęć.