NIECH LUDZKOŚĆ ŚWIATA ŻYJE W POKOJU!

W poniedziałek 5 września 2016 r. uczniowie wszystkich klas spotkali się w sali gimnastycznej z sensei Jerzym Sapielą (6 dan) –założycielem Karkonoskiego Stowarzyszenia Aikido. Nasz gość, ubrany w tradycyjny strój japoński, przybliżył uczniom naszej szkoły idę Słupów Pokoju.

Dowiedzieliśmy się m. in., że Słupy Pokoju to pomniki pokoju niosące przesłanie „NIECH LUDZKOŚĆ ŚWIATA ŻYJE W POKOJU”. Kampanię tę zapoczątkowano w Japonii w roku 1976. Do tej pory ustawiono ponad 60 tysięcy takich słupów w blisko 100 krajach na wszystkich kontynentach. Z inicjatywy Pana Jerzego Sapieli, w dniu 23 września bieżącego roku, przedstawiciele japońskiej fundacji Goi Peace Foundation przekażą naszemu miastu taki słup. Zostanie on  ustawiony na skwerze przy ulicy Obrońców Pokoju (naprzeciwko Zespołu Szkół Ogólnokształcących). Jednym z elementów planowanej uroczystości będzie konkurs plastyczny, w którym weźmiemy udział, a następnie przygotujemy plenerową wystawę najpiękniejszych prac- tuż obok odsłanianego słupa. Przy okazji tego spotkania poznaliśmy wiele ciekawych faktów dotyczących egzotycznej kultury kraju kwitnącej wiśni –czy wiecie, że typowe japońskie skarpetki mają palce?! (widzieliśmy na własne oczy!).